Halk Türkülerinden Seçmeler – İHSAN KURT

HALK TÜRKÜLERİNDEN SEÇMELER’i imzalarken, türküleri çok sevdiğimi ifade ettim. Hatta dayanamayıp inşallah yakında türküler üzerine yazmış olduğum çeşitli denemelerden oluşan TÜRKÜLERLE GELENLER adıyla bir kitabımın yayınlanacağını da söyledim. Mehmet Bey “öyleyse bu kitabı daha çok seveceksiniz” dedi.

Kitap, adından da anlaşılacağı gibi türkülerimizden seçilen bir buket özelliğini taşıyor. Eser hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenciler için önerdiği “100 Temel Eser” dikkate alınmıştır.

Kitapta 337 türküye yer verilmiş. Kitabın başında TÜRKÜ başlıklı sekiz sayfalık yazıda; Türkü, Türkülerde konu, Türkülerin özü ezgidir, Türkü genel olarak anonimdir, Türkünün biçim özellikleri, Türkülerin Sınıflandırılması, Aruzlu türküler, Türkülerde değişme, Türküler bu gün de yaşıyor ve Bu kitaptaki türküler alt başlığı ile bir inceleme yazısı okuyoruz.

Bordo-Siyah Türk Klasikleri arasından Aralık 2006’da İstanbul’da çıkan kitabın bir başka özelliği de dikkati çekiyor. Hemen her türkünün sonunda derleyen, kaynak, yöre, beste, nota bilgisine yer verilmektedir. Ayrıca türkülerde geçen bazı kelimelerin açıklamaları da dip not olarak sayfa altlarına verilmiştir. Güzel bir baskı ile yayınlanan bu kitap Kaynakça ile son bulmaktadır.

Sadık yari kara toprak olan Aşık Veysel’in söylediği gibi :

Düğünlerde bayramlarda
Türküz, türkü çığırırız,

Diyenler ve bu duyguları yüreklerinde hissedenler için Halk Türkülerinden Seçmeler elbette bu eksikliği tamamlayacaktır.
*

ihsankurt06@hotmail.com, http://www.ihsankurt.net
Eklenme Tarihi: 29.04.2007 Ekleyen: ihsankurt


Bu içerik
Fatal error: Call to undefined function echo_views() in /home/mehmetnuriyardim/public_html/wp-content/themes/ajansNova_Author/single.php on line 97